İskele Caddesi Işıl Apartmanı No:20 Daire:5 Kat:4 Caddebostan
                                                        Telefon: 0216 380 32 29
                                                            GSM: 0539 551 19 23

Kadının hiç orgazm olamamasına ya da orgazm olabilme yeteneğini kaybettiği cinsel işlev bozukluğuna anorgazmi denmektedir. Yani kişi orgazm olmayı hiç öğrenmemiş olabildiği gibi bu yeteneğini zamanla da belli sebeplerden dolayı kaybedebilir. Kişinin hiç orgazm olmayı öğrenmemesi daha sık karşılaşılan bir durumdur. Daha sonra bu yeteneği kaybetmesi ise genellikle ağır depresyondan, evlilik içi yoğu çatışmalardan, kaldırılamayan ağır kayıplardan sonra görülmektedir.

 

Anorgazmi Çeşitleri

1. Rastgele Anorgazmi: kişinin zaman zaman orgazm yaşayabilmesidir.

2. Koital Anorgazmi: kişinin cinsel ilişki sırasında orgazm yaşayamazken mastürbasyon ile orgazm olabilmesidir.

3. Anorgazmi: kişinin hiçbir şekilde yani ne mastürbasyonla ne de normal cinsel ilişkide yeterli uyarı sağlandığı halde orgazm olamamasıdır.

 

Anorgazmi Nedenleri

1. İlaç kullanımına bağlı anorgazmi(antidepresan-antihipertansif- antihistaminikler anorgazmiye neden olabilir).

2. Cinselliğin keyfinden hazzından uzaklaşarak kendine odaklanmaya bağlı anorgazmi. Kişi sevişme sırasında vücudunu incelemesi, beğenmemesi, iyi sevişemediğini düşünmesi, kendiyle ilgili olumsuz düşüncelere düşmesi kendisini cinselliğe verememesine neden olur bu yüzden kişi dikkatini sevişmeye toplayamaz.

3. Ağır kültürel değerlere ve katı aile tutumuna bağlı anorgazmi. Kişinin yetişme koşullarında cinselliğin kötü, suçluluk verici, günah olduğuna dair öğretilen değerler bilinçdışı inançlara dönüşür kişinin kendisini ve cinselliği keşfetmesine engel olur.

4. Erkeklere karşı öfkeye bağlı anorgazmi. Kişinin yaşadığı travmalara ya da karşı cinsle yaşadığı olumsuz deneyimlere bağlı oluşan öfkeler cinselliği bir saldırı gibi algılamasına neden olabilir. Bu yüzden kişi kendini ketleyerek orgazm olamaz.

5. Gebe kalma korkusuna bağlı anorgazmi. Kadın hamile kalmaktan korktuğundan kendini rahat bırakamaz.

6. Kontrol kaybetme korkusuna bağlı anorgazmi. En sık karşılaşılan anorgazmi nedenlerinden biridir. Kişi genel olarak tüm hayatında kontrollü ve temkinlidir. Orgazm anı ise kişinin kontrolü kaybetme anıdır. Kişi farkında olmadan kontrolünü kaybetmek istemediği için orgazm yaşayamaz.

7. Bilgi eksikliğine bağlı anorgazmi. Cinsellik kişinin kendi anatomik ve seksüel yapısı hakkındaki bilgi eksikliğinden kaynaklı kişi orgazm olmayı öğrenememiştir.

8. Partnerin yaşadığı cinsel işlev bozukluğuna bağlı anorgazmi. Erkekte yaşanan erken boşalma, ereksiyon kaybı ya da isteksizlik gibi cinsel işlev bozuklukları kadının da kendini cinselliğe tam verememesine neden olarak orgazm güçlüğü yaşamasına neden olabilir.

9. Cinsel ilişkiye güvenilir, sağlıklı ve kişinin kendini rahat hissedeceği yerlerde girmemeye bağlı anorgazmi. Kişi kendini güvensiz ve rahat hissetmese cinselliğin hazzına odaklanmak yerine etrafa ve koşullara odaklanacağından orgazm yaşamada sorun yaşayabilir.

10. Çocukluk döneminde yaşanmış cinsel taciz, tecavüz ya da enseste bağlı anorgazmi. Kişinin özelikle erken çocukluk döneminde maruz kaldığı cinsellikle ilgili olumsuz yaşantılar ilerleyen yetişkin cinselliğinde olumsuz durumlara yol açabilir.

 

Orgazm Olmak için Yapılabilecekler:

  • Kadınlarda orgazm olma erkeklerden daha uzun süre almaktadır. Buna bağlı olarak erkek eş boşalma sürecini eşinin orgazmına göre uzatması gerekir. Çünkü kadın anatomik yapısı ile erkek anatomik yapısı birbirinden farklıdır. Kadın erkek partnerinden önce orgazma ulaşsa bile cinselliğe devam edebilir ve bundan keyif alabilirken erkek eşin orgazmdan sonra ki çözünme süreci yaşaması yani dinlenmesi gerekebilir. Bu sebeple erkek kadın tatmine ulaşmadan boşalma yaşadığında kadının cinselliği yarıda kalabilir ve orgazmı gecikir. Erkeğin öncelikle eşini tatmine ulaştırıp daha sonra kendi boşalma yaşaması daha sağlıklı olabilir.
  • Kadının cinsel ilişkiye hem ruhsal hem de fiziksel hazır olarak başlaması orgazm yaşamasını kolaylaştırır. Fiziksel hazırlık sürecinse erkek eş kadının erojen bölgelerini keşfetmeli ve ritmin olarak uyarmalıdır. Eşler birbirlerinin erojen bölgelerini ezbere bulamazlar. Birbirlerine bu bölgelerden ve hangi uyarıdan zevk aldıklarından bahsetmelilerdir. Bu şekilde çift zamanla daha uyumlu olarak sevişmeler yaşayacaktır. Bu şekilde kadının orgazma ulaşma sürecini kolaylaşacaktır.
  • Çok kadın direkt vajina-penis birlikteliği ile orgazma ulaşamaz. Bu sebeple klitoris uyarısı direkt ya da dolaylı sağlanmalıdır. Kadının cinsel birliktelik sırasında klitorisini en iyi uyarabileceği pozisyonları keşfetmeli ve bu pozisyonları yeterli uyarıya ulaştıktan sonra denemelidir. Kişi birlikteliğinin ilk zamanlarında bu pozisyonları bulmakta zorlanır. Zamanla deneyerek bunu çiftler bulabilirler.
  • kadın ve erkek anatomik yapıları birbirlerinden farklı olduğu için önsevişme süreci de değişir. Kadın yeterli ön sevişme yaşamadığında yeterli uyarı ve ıslanma meydana gelmez buna bağlı olarak cinsel ilişki de yeterli keyfi vermez. Bu yüzden ön sevişme uzun tutulmalı eşlerin birbirini hazırlaması gerekmektedir.

Comments are closed.