İskele Caddesi Işıl Apartmanı No:20 Daire:5 Kat:4 Caddebostan
                                                        Telefon: 0216 380 32 29
                                                            GSM: 0539 551 19 23

logo_main
Uzman hakkındaki tavsiye yazılarına ulaşmak için lütfen tıklayın.

 

IMG-20140327-WA0000

Uzmansikolog/Psikoterapist Gülru Tuğutlu, 2004 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarıyla tamamladı. Lisans eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi Psikiyatri anabilim dalı başkanı ve Avrupa Bilişsel Terapiler Derneği Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Mehmet Z. SUNGUR’ dan “Depresyon ve Anksiyete Bozukluklarında Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitim ve süpervizyonunu tamamlayarak Avrupa Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği onaylı psikoterapist sertifikasını almaya hak kazandı. Mezun olduğu yıl Sosyal Hizmetler’e bağlı bir kurumda sokakta yaşayan ve çalıştırılan 12-18 yaş ergenlerle 2 yıl süresince davranış bozuklukları üzerine çalıştı. Bu süreçte 1000’in üzerinde görüşme yaptı, ‘ergenlerde cinsel sağlık’ projesini yürüttü; ayrıca devlete ait çeşitli sağlık kurumlarında cinsel sağlık eğitimleri verdi. 2006 yılında Üsküdar Devlet Hastanesi’nde psikolog olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün uzman kadrosundan 200 saatlik Aile ve Çift Terapisi eğitim ve süpervizyonunu alarak ‘Aile Terapisti’ ünvanı kazandı. Çalıştığı hastanede ağırlıklı olarak 14 yaş üzeri ergen ve yetişkinlerle  5 yıl boyunca çok sayıda görüşme yaptı, çeşitli eğitimler verdi. Çalışmalarındaki üstün başarısından dolayı hastane tarafından teşekkür belgesi verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen psikolojide tıbbi uygulama yeterliliği sınavında başarılı oldu ve gerekli deneyim ve uygulama kriterlerini karşılayarak tıbbi/klinik uygulama yeterliliğini kanıtladı. 2010 yılında, başvuru sınavlarında birinci olarak %100 tam burs kazandığı İstanbul Tic. Üniversitesi’nde uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisansını yaparak ‘Uzman Psikolog’ ünvanı aldı. Tez çalışmasını 18-60 yaş arası yetişkinlerdeki mükemmeliyetçi kişilik yapıları üzerine yaptı.

 

Yüksek lisansının ardından Psikoterapi Enstitüsü tarafından verilen ileri seviye terapi eğitiminin 2 yıllık (720 saat) teorik ve formülasyon aşamalarını tamamladı. Burada bütüncül bir psikoterapi yaklaşımı benimsedi. Bu eğitimde; psikolojik yapılanmalar, kişilik örüntüleri, kişilik bozuklukları, farklı kuramsal yaklaşımlarla ilgili bilgi kazandı. Böylece her bir danışana özel ayrı bir terapi süreci planlayarak, danışanın ihtiyaç ve sıkıntılarına yönelik kullandığı yöntem ve teknikleri şekillendirme esnekliği edindi.

2012 yılında edindiği tecrübelerle cinselliğin hayatımızdaki önemli rolünü bilerek CETAD (Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma Derneği) ‘tan birinci ve ikinci düzey terapi eğitimlerini tamamladı. Daha sonra ise Cised (Cinsel Sağlık ve Eğitim Derneği) ‘ten de eğitim alarak, ‘Cinsel Terapist’ ünvanını kazandı.

 

Travmatik deneyimlerin ve olumsuz yaşantıların kişi üzerinde bugün yarattığı sıkıntılarla başa çıkabilmesi için özel bir terapi tekniği olan EMDR terapi eğitimini alarak EMDR terapisti olmuş, bu konuda danışanlarıyla oldukça etkili sonuçlar almış ve çalışmalarına devam etmektedir.

 

2011 yılında sosyal hizmetler ve devlet hastanesindeki tecrübelerini ortağı olduğu Duyu Psikoloji’ye aktararak bireysel ve aile psikoterapi hizmetlerini sürdürmeye başladı. 9 yıllık meslek hayatı boyunca çok sayıda danışanla çalıştı ve 5000’in üzerinde görüşme yaptı. Lisans eğitiminin başından beri gönül verdiği ruh sağlığı alanında; ağırlıklı olarak ergen, yetişkin ve çiftlerle görüşmelerini sürdürmektedir.