Cinsel İşlev Bozuklukları

Vajinismus

Vajinanın dış kaslarının üçte birlik kısmında istemsiz olarak yineleyici ya da sürekli olarak kasılmalarla penis vajina birlikteliğine izin vermemesidir. Kadın bilinçli olarak cinsel ilişkiye girmek isterken bilinçdışı bunu engellemektedir. Cinsel eğitim yetersizliği, taciz ya da tecavüz geçmişi, cinselliğin kötü pis bir şey olduğuna dair inançlar, cinselliğin acı verdiğine, kızlık zarının çok kalın ve ilişki sırasında ağrı yaratacağına inanmalar, katı dini tutumlar, cinsellikte kadının mutlu olmadığı erkeğin kadından faydalandığını düşünmeler vajinismus nedenleri arasındadır.

Disparoni (Genel Tıbbi Bir Duruma Bağlı Olmayan Ağrı)

Erkek ya da kadının cinsel ilişki sırasında yineleyici ya da sürekli bir şekilde genital bölgede ağrı, sızı, yanma yaşamasıdır. Korku, kaygı, endişe, aşırı heyecan, performans göstermeye yönelik aşırı kaygı, çift problemleri, cinsel eğitim eksikliği, çocuklukta yaşanan taciz, cinselliğe dair olumsuz algı ve düşünceler neden olmaktadır.

Cinsel İsteksizlik

Kadın ya da erkeğin sürekli ya da yineleyici bir şekilde cinsel aktivitede bulunmayı hiç istememesi ve cinsel fantezilerin hiç bulunmaması durumudur. Klinikte genellikle salt bir cinsel isteksizlik durumu söz konusu değilken belli bir kişiye ya da duruma karşı cinsel isteksizlik meydana gelmektedir. Yani kişi normal olarak cinsel tahrik olmamakta ancak belli durumlarda cinsel istek duyabilmektedir. Eşler arasında yaşanan rol karmaşası(kadının anneleşmesi erkeğin babalaşması ya da çocuklaşmaları vs), çift problemleri, cinsel olumsuz tutum-düşünce ve davranışlar, cinsel hastalıklar, erken boşalma,ereksiyon kaybı, erken boşalma sorununun varlığı,yetiştirilmeye bağlı cinselliği itici ve iğrenç bulma gibi nedenler etkili olabilir.

Kadınlarda Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Cinsel ilişki ya da sevişme sırasında kadının vajinasında ve klitorisinde yeterli ıslanma ve kabarma sağlanamaması ya da sürdürülememesidir. Genellikle eşlerin birbirine uyum göstererek sevişmemesinden, birbirlerinin vücudunu tanımamasından, erkeğin erken boşalmasından, cinselliğin kötü ve zevk vermeyen bir eylem olduğuna dair inanışlardan ve kadının ön sevişme ile yeterince uyarılmamasından kaynaklanır. Yeterli uyarılamama bağlı kadında cinsel ilişki acı verebilir ve bir süre sonra isteksizlik meydana gelebilir.

Cinsel Tiksinti Bozukluğu

Kadın ya da erkeğin sürekli ya da yineleyici bir şekilde partneri ile cinsel ilişki kurmaktan aşırı derece tiksinti durması ve buna bağlı bu eylemden kaçınmasıdır. Özellikle geçmişte yaşanan cinsel istismar, taciz ya da tecavüz, cinsellikle ilgili kötü bir görüntü ya da anı, cinselliğe dair utanma ve olumsuz algı, penisin vajinanın pis ve çirkin olduğunu düşünme, katı tutumlar neden olmaktadır. Zamanla cinsel isteksizlik yaşanır ve cinsel eylem neredeyse kişinin hayatından çıkar.

Kadında Orgazm Bozukluğu-Anorgazmi

Cinsel ilişki sırasında yeterli uyarı meydana geldiği halde kadının orgazm yaşayamaması ya da orgazmın gecikmesidir. Genellikle orgazm bozukluğu daha genç vücudunu tam olarak tanımayan, çok cinsel deneyim yaşamamış, orgazm olmayı bilmeyen kadınlarda görülür. klinikte daha çok cinsel bilgi eksikliğinden anorgazmi görülebildiği gibi daha farklı psikolojik süreçlere, travmalara, cinselliğe dair bakış açısına dayalı da anorgazmi görülmektedir.

Prematür Ejakülasyon (Erken Boşalma)

Erkeğin cinsel ilişki sırasında sürekli ya da yineleyici bir şekilde vajinaya girmeden yada girer girmez isteği dışında boşalma yaşamasıdır. Düzenli bir cinsel hayat yoksunluğu, çok genç olmak, cinsel deneyim azlığı, cinsel bilgisizlik, boşalma ve skor odaklı mastürbasyonlar, eşe karşı olumsuz tutum, stresli dönem, performans kaygısı, cinsel yanlış inançlar, uygunsuz koşullarda cinsel ilişkiye girmek, eşle sorunlar, cinsellikten utanma gibi durumlar neden olabilir. cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler erken boşalmayı etkiler.

Erkekte Erektil Bozukluk

Erkeğin sürekli ya da yineleyici bir şekilde cinsel ilişki sırasında yeterli sertliği sağlayamaması ya da sürdürememesidir. Ereksiyon kaybı erkekte çok olumsuz duygular yaratabilir. Kişi kendini yetersiz ve değersiz görebilir. Buna bağlı cinsel isteksizlikte zamanla eşlik edebilir.

Yukarda saydığımız cinsel rahatsızlıklara yönelik danışmanlığım kesinlikle ilaç ve elle muayene içermemektedir. Tamamen psikolojik destek sırasında sorunların çözümü sağlanır.

Diğer Blog Yazıları

Menü